PEDAGOGICKÁ KONCEPCE

lesního klubu Doubraváček

HLAVNÍ HESLO NAŠEHO PEDAGOGICKÉHO KOCEPTU: "ABY TO DĚTI BAVILO!"

Inspirujeme se...

lesní pedagogikou, zážitkovou pedagogikou, metodou M. Montessori, svobodnou dětskou hrou, řízenými činnosti, které díky svému nastavení mohou děti rozvíjet po všech stránkách (pohybových, znalostních, hudebních, kreativních atp.). Dále je naše pedagogická koncepce vypracována s ohledem na Rámcový vzdělávací systém pro předškolní vzdělávání (dále jen RVP PV).

"Být venku" a souznít s přírodou okolo nás - je koncept, který naplňujeme právě tím, že děti tráví většinu času ve venkovním prostředím bez ohledu na počasí. Děti mají možnost pozorovat přírodu v proměnách ročních období a být tak jejím přímým účastníkem a plnohodnotnou součástí. Nejen v rámci výchovně-vzdělávacích aktivit vedeme děti k respektu k přírodě a všem živým tvorům. Děti se učí především samy pozorováním nebo nápodobou. Proto i my průvodci jdeme dětem příkladem a chováme se k přírodě s úctou a pečujeme o ni s láskou.

Činnosti, aktivity a "hračky" pro děti jsou u nás dětem nabízeny nejen s ohledem na přírodu, ale také na koncept M. Montessori. Manuální zručnost a dovednosti, které si děti samy osvojují, propojujeme často s přírodními materiály jako je například hlína, kamínky, rostliny, plody stromů atp. Děti "pracují" samostatně, dle svého tempa.

A právě podpora samostatnosti u dětí se prolíná celým pobytem v našem klubu. Děti se učí pečovat o své věci a být za ně zodpovědné (např. starají se o své batůžky se svačinou a dalšími věcmi). Dále pokud samy chtějí, mohou pomoci s běžnými pracovními činnostmi jako je příprava společného stolování, mytí nádobí, drobný úklid nebo péče o záhon a rostliny.

Za důležitou součást dětského světa považujeme svobodnou dětskou hru. Chceme tak rozvíjet potenciál s ohledem na individualitu dětí, jejich vývoj a jejich potřeby. Za tímto účelem plánujeme postupně vytvořit dětem bezpečný venkovní prostor, kde se mohou svobodně rozvíjet svým tempem. Tento prostor je pro děti připraven za rybníkem, kde se nachází louka, venkovní kuchyňka, pískoviště, kruhové posezení s ohništěm, záhon a další. (Realizace prostoru proběhne před nástupem dětí do našeho klubu, tedy v letních měsících 2021.).

Důraz neklademe jen na svobodou dětskou hru v přírodě, ale i na řízené činnosti, které jsou dětem taktéž nabízeny, právě z důvodu, aby se děti měly možnost rozvíjet ve všech oblastech, které se jich v životě přirozeně týkají (dle RVP PV jsou to oblasti Dítě a jeho tělo, Dítě a jeho psychika, Dítě a ten druhý, Dítě a společnost, Dítě a svět).

Tak jako struktura a řád se objevují v přírodě, tak i my dětem nabízíme v rámci denních činností ukotvení, zastavení, hranice, které jsou pravidelnou součástí struktury dne v našem lesním klubu a které děti mohou vnímat jako pocit bezpečí. Zejména rituály a opakující se rytmy - denní, týdenní - (komunitní kruh, čas na společný oběd, čas na odpolední odpočinek atp.) jsou v našem klubu neopominutelnou součástí. Např. týdenní rytmus opakujeme během všech dnů s přihlédnutím k pohybu dětí (hry, cvičení, drobné práce na pozemku), k jejich kreativitě (výtvarné, rukodělné a kutilské práce), dále se zaměřujeme na hudební výchovu a další aktivity, které jsou navrženy tak, aby vyhověly aktuálním potřebám dítěte a s ohledem na jejich individuální zájem.

Právě učení zážitkem se opírá o jedinečnost dítěte a je nenahraditelnou součástí pedagogického procesu jako takového. Co si děti vyzkouší "na vlastní kůži", to už jim nikdo nevezme. Vlastní zkušenost je velmi dobrý učitel, který vede děti právě k vlastní zodpovědnosti a k získávání svých osobních hranic. Vlastní zážitky dětem umožňují přirozeně rozvíjet jejich znalosti, schopnosti a dovednosti. A to mi rádi podpoříme. ;)


STRUKTURA DNE v lesním klubu Doubraváček

7.30 - 8.30 - scházení dětí, volná hra, nabízené činnosti, úklid

8.30 - 8.45 - ranní kruh, přivítání se, děti se dozví téma dne a program, spolurozhodují o výpravě

8.45 - 9.15 - pohybovky zaměřené buď na pohyb s říkadly, rozcvičku, řízené hry, nebo drobnou práci dle                                výběru dětí (např. příprava dřeva na oheň, úprava záhonku atp.)

9.15 - 9.45 - hygiena, svačina

9.45 - 11.15 - výprava do blízkého okolí, výchovně-vzdělávací program a volná hra

11.15 - 11.30 - hygiena, společná příprava na oběd 

11.30 - 12.15 - oběd

12.15 - 12.30 - vyzvedávání dětí po obědě, příprava na odpočinek

12.30 - 14.00 - odpočinek, čtení pohádek, klidové aktivity a předškolní příprava

14.00 - 16.00 - volná hra dětí venku/v chatě dle počasí, svačina a vyzvedávání dětí

Velmi vítána je u nás spolupráce s rodiči, obzvláště s tatínky, kteří na děti působí jako přirozený mužský vzor. Tatínkové jsou hrdinové, ke kterým děti vzhlíží a napodobují je. Proto oslovujeme všechny tatínky našich dětí, kteří by se mohli jakoukoliv činností zapojit do vzdělávání a obohatit nejen je, ale i nás průvodce.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky